Da li će kormilo Republike Srbije zadržati Srpska napredna stranka, ili će djelimično konsolidovane opozicione snage napraviti iznenađenje? U koga stanovništvo Srbije ima najviše, a u koga najmanje povjerenja? Da li je građanima bliži istok ili zapad i koji su problemi koji ih najviše muče? Odgovore na ova, ali i brojna druga pitanja donosi naše istraživanje, čije rezultate možete pronaći u nastavku.
Nakon višestrukih uspješnih projekcija izbornih rezultata u Republici Srpskoj, agencija Metrics je po prvi put vršila predizborno istraživanje van teritorije BiH. Uz ukupan uzorak od 1200 punoljetnih ispitanika sa teritorije Srbije (bez Kosova i Metohije), kombinujući telefonski i terenski metod prikupljanja podataka od krajem novembra i početkom decembra, došli smo do rezultata u nastavku, koji će svoj test doživjeti 17. decembra ove godine na parlamentarnim izborima u Srbiji.
Prema našim projekcijama, stranke trenutne vlasti će zadržati većinu u skupštini, te ukoliko ostanu na okupu, formirati novu Vladu. Preciznije, SNS lista “Srbija ne sme da stane” projektuje se u intervalu od 39 do 44%, dok lista Socijalističke partije predvođene Ivicom Dačićem, koji gaji premijerske ambicije, može da dobije od 9 do 13% glasova, i tako bude odlučujući faktor za formiranje nove vlade. Konsolidovana proevropska opozicija na listi “Srbija protiv nasilja” će se kretati u rasponu od 21 do 25%, dok će rezultat nacionalne opozicije, koja nastupa u više kolona, zavisiti prije svega od toga da li će liste Narodne stranke i DJB-SDS-Otete bebe preći cenzus. Ukoliko pređu, nacionalna opozicija u zbiru može osvojiti oko 18% mjesta u skupštini.
Kada govorimo o povjerenju u institucije, stanovništvo najveće povjerenje ima u Srpsku pravoslavnu crkvu, a zatim vojsku, dok najmanje povjerenja imaju u zdravstveni sistem. S druge strane, kao trenutno najveći problem za Srbiju većina vidi pitanje Kosova i Metohije, dok zatim slijedi niska kupovna moć i životni standard, potom inflacija i ekološka pitanja. Po pitanju medija, građani najviše vjeruju javnom servisu – RTS, a slijede N1 i Pink.
***svi brojevi u analizi zaokruženi su na cijele brojeve, zbog čega u zbiru može doći do odstupanja od +-1 pp.***
Koja televizija ili novine po vašem mišljenju imaju vijesti koje su najbliže istini?
Koji od navedenih problema izaberete onaj za koji smatrate da je trenutno najveći problem u zemlji?
Da li smatrate da je život u Srbiji, u odnosu na period prije 10 godina, danas:
Da li mislite da će Srbija u narednih pet godina, ukoliko vlast zadrži SNS, biti bolje mjesto za život nego što je to sada?
Da li planirate glasati na izborima u decembru?
Da li ste već odlučili za koga ćete glasati?
Da li ćete na izborima za republičku skupštinu glasati za:
Ako govorimo o konkretnim listama, da li ćete Vaš glas dati:
Kako biste ocijenili sljedeće institucije, ocjenama od 1 do 5, pri čemu je 1 najgora, a 5 najbolja ocjena?
Prosječne ocjene:
- Vlada – 2,75
- Zdravstveni sistem – 2,60
- Policija – 3,13
- Vojska – 3,40
- Srpska pravoslavna crkva – 4,21
Da li smatrate da je budućnost Srbije u: