Metrics je 2024. godinu zaključio istraživanjem javnog mnjenja u kojem smo stanovnike Republike Srpske pitali o njihovim stavovima o širokom spektru tema. Kako gledaju na pitanja rudarenja litijuma ili ulaska u EU? Da li se život njihovih porodica unaprijedio ili pogoršao? Kako gledaju na političke procese u zemlji? Odakle im stižu vijesti o svim ovim pitanjima? Sve to pročitajte u nastavku.
Istraživanje je sprovedeno od 16. do 29. decembra u Republici Srpskoj (reprezentativno) sa uzorkom od 1316 ispitanika, upotrebom CATI (telefonske) metode. Uzorak je reprezentativan, te stratifikovan prema polu, starosnoj strukturi, obrazovanju i radnom statusu ispitanika. Uključen je podjednak broj ispitanika iz gradskih, prigradskih i seoskih naselja.
Na pitanje o tome kako gledaju pravac u kojem ide Republika Srpska, 46 odsto građana Republike Srpske smatra da ide u lošem (33%) ili veoma lošem (13%) pravcu. Nasuprot tome, 31 odsto ispitanih vjeruje da je pravac dobar (28%) ili veoma dobar (3%).
Da li je Republika Srpska u finansijskom kolapsu?
Na pitanje o finansijskoj stabilnosti, 33 odsto ispitanika smatra da su tvrdnje o finansijskom kolapsu Republike Srpske potpuno ili uglavnom tačne, dok isti procenat smatra da su ove tvrdnje uglavnom ili potpuno netačne. Značajan broj ispitanika (36%) nije mogao ili želio da odgovori na ovo pitanje.
Da li građani žive bolje?
O kvalitetu života u odnosu na prije dvije godine, samo jedan odsto građana smatra da im je život sada “mnogo bolji”. Da im je život bolji izjavilo je 20%, dok 21% smatra da živi lošije, a 12% mnogo lošije. Većina ispitanih (39%) vjeruje da se njihov standard nije promijenio.
Mladi u starosnim grupama ispod 20 godina (33%) i od 21 do 30 godina (31%) imaju pozitivniji stav o kvalitetu života u odnosu na starije ispitanike. Stariji ispitanici, posebno oni od 61 do 80 godina, najviše osjećaju pogoršanje standarda, gdje oko 40% njih izjavljuje da živi lošije ili mnogo lošije nego ranije.
Mjesto stanovanja takođe utiče na percepciju kvaliteta života. Gotovo trećina ispitanika iz urbanih sredina smatra da im se standard poboljšao, dok je isti stav prisutan kod samo 15% ispitanika iz prigradskih naselja i 17% sa sela.
Koji su najveći problemi u Republici Srpskoj?
Najveći problem, prema 27% ispitanih, su inflacija i rast cijena. Slijede niski prihodi (17%), nezaposlenost (15%), neefikasan zdravstveni sistem (9%), političke tenzije unutar Srpske (7%), dok nacionalne i političke tenzije sa Federacijom Bosne i Hercegovine kao problem vidi 2% građana.
Podrška putu ka Evropskoj uniji
Ulazak Bosne i Hercegovine i Republike Srpske u Evropsku uniju podržava 47% ispitanika, dok je 26% protiv. Neodlučnih ili onih koji nisu željeli odgovoriti je 27%.
Raspodjela prihoda od PDV-a
Promjene zakona o raspodjeli prihoda od PDV-a, kojima bi dio sredstava bio preusmjeren iz Banjaluke i Bijeljine u manje opštine i gradove, podržava 41% građana. Protiv je 29%, dok 30% nije imalo jasan stav o ovom pitanju.
Rudarenje litijuma
Potencijalno rudarenje litijuma izaziva zabrinutost kod 44% ispitanika, dok 26% kaže da nije zabrinuto, a isti procenat nije upoznat sa ovom temom.
Proces protiv Milorada Dodika
Većina ispitanika (52%) smatra da je proces protiv Milorada Dodika pred Sudom Bosne i Hercegovine nepravedan, dok 11% vjeruje da je pravedan. Neodlučnih ili onih koji nisu željeli odgovoriti je 37%.
Ko je lider opozicije?
Među ispitanicima koji su odgovorili na ovo pitanje, 66% vidi Draška Stanivukovića kao lidera opozicije u narednom periodu. Nebojšu Vukanovića podržava 13%, Jelenu Trivić 11%, Ljubišu Petrovića 9%, a Marinka Božovića 1%.
Ocjena političara
Građani su političare ocjenjivali ocjenama od 1 do 5. Aleksandar Vučić je dobio najvišu prosječnu ocjenu 3,3, slijedi Milorad Dodik sa 3,2. Draško Stanivuković i Željka Cvijanović su ocijenjeni sa 3,1.
Podrška na izborima
Ukoliko bi izbori za predsjednika Republike Srpske bili održani naredne nedjelje, kandidata vlasti bi podržalo 38%, opozicije 28%, dok 24% ne zna ili nije željelo da odgovori.
Kako naši građani dolaze do informacija o svim prethodnim pitanjima?
Televizija je još uvijek najvažniji izvor informisanja za 42% građana. Društvene mreže kao primarni izvor informisanja koristi 30%, a novinske portale 20%. Društvene mreže političara prati 5%, dok štampane novine prati 2%, a radio 1%.
Starije osobe (61+ godina) najviše koriste televiziju, dok mlađi od 30 godina i do 40 godina preferiraju društvene mreže (42%) i (29%). Ispitanici mlađi od 20 godina gotovo uopšte ne koriste štampane medije niti radio.