Uključivanje mladih u procese donošenja odluka predstavlja ključni korak ka izgradnji demokratskog i ravnopravnog društva. Kako bi se omogućio napredak i podstakla participacija mladih, važno je razumjeti na koji način se oni trenutno uključuju u političke procese te koje su najveće prepreke sa kojima se suočavaju u ovom procesu.
Nedavno istraživanje javnog mnjenja koje je agencija Metriks sprovela u Republici Srpskoj daje nam važne uvide u nivo participacije mladih, njihove stavove o trenutnom stanju i prepreke koje ih sprečavaju da se aktivnije uključe u donošenje odluka koje se direktno tiču njihovih života. Istraživanje je sprovedeno putem CATI metode, a obuhvatilo je reprezentativni uzorak od 1000 ispitanika.
Stavovi o uključivanju mladih u donošenje odluka
Rezultati istraživanja pokazuju da većina ispitanika smatra da mladi nemaju dovoljno prilika da se uključe u donošenje političkih odluka. Tačnije, 64,2% ispitanika smatra da mladi u Republici Srpskoj nemaju dovoljno mogućnosti za učešće u političkim procesima. Ovaj stav je posebno prisutan kod ispitanika starijih od 40 godina, srednje obrazovanih i onih koji žive u gradskim sredinama.
Kada se radi o stepenu uključenosti mladih u aktivnosti omladinskih organizacija, nevladinih organizacija ili političkih stranaka, rezultati nisu mnogo ohrabrujući. Samo 25,7% ispitanika izjavljuje da su veoma aktivno, aktivno ili djelimično uključeni u ovakve aktivnosti. Najmanje uključeni su ispitanici starosne dobi između 36 i 40 godina, dok su najmlađi ispitanici (18-24 godine) među najmanje aktivnima kada je reč o izlasku na izbore, što ukazuje na potrebu za daljom edukacijom i motivisanjem mladih da se uključe u politički život.
Slični trendovi su prisutni i u regionu. Prema istraživanju Centra za demokratiju sprovedenom od avgusta do oktobra 2023. godine, koje je obuhvatilo 151 intervju sa predstavnicima organizacija civilnog društva na Zapadnom Balkanu, pokazano je da mladi i dalje nisu dovoljno uključeni u procese donošenja odluka, a samo 1,5% mladih ima mjesta u parlamentima zemalja regiona.
Perspektive i prepreke za veću uključenost mladih u donošenje odluka
Jedan od značajnijih rezultata istraživanja jeste činjenica da 88,5% ispitanika smatra da bi više mladih trebalo da se uključi u političke procese. Ovo jasno ukazuje na svijest o važnosti mladih u donošenju odluka, ali i na jaz između želja i realnosti kada je riječ o trenutnim mogućnostima za participaciju.
Pored navedenog, 36,4% ispitanika smatra da mišljenja mladih nisu uzeta u obzir prilikom donošenja odluka koje se tiču direktno njih samih. Ovaj podatak ukazuje potrebu za kreiranjem mehanizama koji bi omogućili mladima da budu efikasnije prepoznati i da njihovi stavovi budu uzeti u obzir prilikom kreiranja politika. Bez takvih mehanizama, postoji rizik da mladi ostanu marginalizovani i obeshrabreni da uopšte pokušaju da se uključe u procese donošenja odluka.
Kroz obrazovanje, motivisanje i stvaranje mehanizama za participaciju, mogu se stvoriti uslovi u kojima će mladi postati ravnopravni akteri u kreiranju politika u Republici Srpskoj koje utiču na njihove živote. Podaci iz regiona samo dodatno potvrđuju potrebu za jačanjem kapaciteta organizacija koje se bave mladima i povećanju njihove vidljivosti u političkim procesima.